Την Πέμπτη 13 Ιουνίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο οι εκδηλώσεις λήξης του σχολικού έτους. Οι μαθητές της Στ' τάξης παρουσίασαν την ιστορία της μουσικής και του χορού ενώ θυμήθηκαν τις όμορφες στιγμές του Δημοτικού Σχολείου υπό την καθοδήγηση της δασκάλας κα. Αθηνάς και της γυμνάστριας κα. Σοφίας Παναγούλη. Ακολούθησε η γιορτή αποφοίτησης η οποία ήταν πολύ συγκινητική, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έδωσε αναμνηστικά και πρόσφερε κεράσματα σε όλους τους γονείς και τα παιδιά του σχολείου.

gym3aΤην Τρίτη 11 Ιουνίου προγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι γυμναστικές εκδηλώσεις λήξης του σχολικού έτους. Στις εκδηλώσεις συμμετείχαν όλα τα παιδιά με διάφορα παιχνίδια, αθλοπαιδιές και χορευτικά που επιμελήθηκε η γυμνάστρια του σχολείου κα. Σοφία Παναγούλη.

genoktonia

Την Παρασκευή 17 Μαϊου παραγματοποιήθηκε στο σχολείο εκδήλωση μνήμης για την γενοκτονία των Ποντίων. Την εκδήλωση παρουσίασαν οι μαθητές της Ε' τάξης με τους δασκάλους τους κα. Μέλης και κ. Δημήτρης. Οι μαθητές της Ε' τάξης αφηγήθηκαν τα γεγονότα, είπαν ποιήματα, τραγούδησαν και χόρεψαν ποντιακούς χορούς. Στο τέλος μαθητές της Στ΄τάξης παρουσίασαν ένα μικρό θεατρικό υπό την καθοδήγηση της κα. Καραγκιοζίδου υπεύθυνης των μαθημάτων ρώσικης γλώσσας στο σχολείο μας.

arxikh-theatr-g-2019

Την Τετάρτη 29 Μαϊου παρουσιάστηκε στο σχολείο μας η θεατρική παράσταησ που ετοίμασαν οι μαθητές του τμήματος Γ1 με την καθοδήγηση της δασκάλας της θεατρικής αγωγής κα Αλεξάνδρας Μπουσουλέγκα. Η παράσταση ήταν μια διασκευή του έργου του Ευγένιου Τριβιζά "Το μαγεμένο Τσίρκο". Συγχαρητήρια στα παιδιά και στην κα Αλεξάνδρα για την υπέροχη παράσταση που μας παρουσίασαν!!

laz8

Η ΣΤ' τάξη του σχολείου αναβίωσε και φέτος το έθιμο ψάλλοντας τα κάλαντα του Λαζάρου στους δρόμους του Ελευθερίου Κορδελιού .

Ευχαριστούμε πολύ για την αγαπη του κόσμου!! Καλό Πάσχα από όλους μας!!!

kalanta-lazarou-2019 from 3dimkordelio on Vimeo.

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 862
Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 817