Τσικνοπέμπτη 2017

Created on Thursday, 16 February 2017 Written by xariskuts

DSC04890

Όμορφα και γευστικά γιορτάστηκε και φέτος η Τσικνοπέμπτη στο Σχολείο μας. Ο Σύλλογος Γονέων πρόσφερε σε κάθε παιδί ένα σάντουιτς με σουβλάκι και μια αποκριάτικη μάσκα. Με την καθοδήγηση και επίβλεψη των δασκάλων οι δυο τελευταίες ώρες ήταν αφιερωμένες σε παραδοσιακά και αποκριάτικα παιχνίδια και φυσικά σε πολύ χορό. Συγκεκριμένα η Α΄ και η Β’  τάξη έπαιξαν τις «ουρές», τον «μουντζούρη», το pinthetailonthedonkeyκαι χόρεψαν με το letsdance. Η Γ΄ και η Δ΄ τάξη έκαναν σκυταλοδρομία με μπαλόνια, έπαιξαν το «ταΐστε τον κλόουν» και τη «χάσκα» και έγραψαν τη φράση «καλώς ήρθες πάλι τρελό καρναβάλι». Οι δυο μεγαλύτερες τάξεις έκαναν σκυταλοδρομία με στολές, γέμισαν με ευχές την ουρά του χαρταετού, έπαιξαν το παιχνίδι με τις «τηγανίτες» και χόρεψαν παραδοσιακούς και αποκριάτικους χορούς. Τέλος, όλοι μαζί προσπάθησαν να χτυπήσουν και να τρυπήσουν την «πινιάτα», για να γευτούν τις λιχουδιές που είχε μέσα.

Ενημερωτικά να αναφέρουμε ότι η Τσικνοπέμπτη είναι ένα ετήσιο ελληνικό έθιμο, το οποίο έχει τις ρίζες του βαθιά μέσα στους αιώνες. Είναι μια μέρα κατά την οποία όλοι οι Έλληνες τρώνε κρέας πίνουν κρασί και διασκεδάζουν. Η λέξη «Τσικνοπέμπτη» προέρχεται από τη λέξη «τσίκνα» (η μυρωδιά του ψημένου κρέατος) και από τη λέξη «Πέμπτη». Γιορτάζεται άλλωστε την Πέμπτη, 11 ημέρες πριν την Καθαρά Δευτέρα. Είναι ημέρα χαράς αλλά και προετοιμασίας για τους Ελληνορθόδοξους χριστιανούς, καθώς η σαρανταήμερη περίοδος της Σαρακοστής πριν το Πάσχα πλησιάζει.

Οι μαθητές, η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου, εύχονται σε όλους ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑ!

Add comment

Security code