Εκδήλωση για την πρόληψη παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης

Created on Thursday, 25 May 2017 Written by Administrator

Τη ΤΕΤΑΡΤΗ 24 Μαΐου 2017 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας ενημερωτική συνάντηση με θέμα

ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ
&
ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Την εκδήλωση  οργάνωσαν οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου και 3ου Δημοτικού Σχολείου στο πλαίσιο του Προγράμματος «Αγωγής Υγείας 2017» του Δήμου.Ομιλητές στην εκδήλωση ήταν

-η κα. Έλενα Ράπτη: Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης, Συντονίστρια της εκστρατείας "ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ" για τον τερματισμό της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης του Συμβουλίου της Ευρώπης στην Ελλάδα 2013-2016.
- η κα Ρεβέκκα Αδάμου: Μαία, Τμήμα Προστασίας και Προαγωγής Δημόσιας Υγείας του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου.

Οι παρευρισκόμενοι είχαν τη δυνατότητα να προμηθευτούν: το DVD της ιστορίας κινουμένων σχεδίων «To Μυστικό της Νίκης», το παιδικό παραμύθι «Η ΚΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ», το έντυπο «Ο Κανόνας των Εσωρούχων» με οδηγίες για γονείς καθώς και το φυλλάδιο «7 τηλεφωνικές γραμμές βοήθειας».
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ.

Add comment

Security code