Sunday, January 22, 2023 Super User 3Δημοτικό-Σχολείο 1419

deltioerasmus2

Στo πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ KA2 με τίτλο: OCCUPY THE FUTURE και κωδικό 2019-1-TR01-KA229-073872_3 , το 3οΔημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού συμμετείχε από τις 9 έως και τις 13 Δεκεμβρίου 2019 στη συνάντηση εργασίας των εταίρων στο Αϊδίνι της Μ. Ασίας, Τουρκία. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν, από το σχολείο μας, η Διευθύντρια κα Δημητριάδου Βασιλεία, η εκπαιδευτικός της αγγλικής γλώσσας, κα Βασιλείου Λουΐζα, και η εκπαιδευτικός του μαθήματος ΤΠΕ, κα Τσομπαχίδου Ελισάβετ καθώς και τέσσερις μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας. Επίσης στο πρόγραμμα συμμετείχαν σχολεία από την Λιθουανία και την Πορτογαλία. Στην παρούσα συνάντηση εργασίας όπου αποτελούσε την πρώτη συνάντηση στο πλαίσιο του προγράμματος τέθηκε αρχικά η θεωρητική βάση του προγράμματος, αναπτύχθηκε η έννοια και η σημασία του Σχεδιασμού Καριέρας και οι απαραίτητες δεξιότητες για τον 21 αιώνα. Ακολούθησε η ανάλυση του επαγγέλματος του Data scientist. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την έννοια των δεδομένων, την επεξεργασία και την αποτύπωση των πληροφοριών που προκύπτουν, χωρίστηκαν σε ομάδες, συμμετείχαν στις δραστηριότητες του σχολείου ATABEY SCHOOL της Τουρκίας και ανέλαβαν να πραγματοποιήσουν μια έρευνα. Κατασκεύασαν ένα ερωτηματολόγιο, συνέλεξαν τα δεδομένα, τα ανέλυσαν και παρουσίασαν τα αποτελέσματα. Οι μαθητές αποκόμισαν σημαντικά οφέλη, βελτιώνοντας τις ικανότητες τους στην Αγγλική γλώσσα και στις Νέες Τεχνολογίες, ενώ ταυτόχρονα καλλιέργησαν την αλληλεγγύη και τη συνεργασία. Η υποδοχή και η φιλοξενία από τη διεύθυνση, τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις οικογένειές τους ήταν εξαιρετική. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι αποστολές ξεναγήθηκαν στην πόλη του Αϊδινίου, στο αρχαιολογικό Μουσείο του Αϊδινίου, στην αρχαία πόλη της Εφέσου και επισκέφτηκαν τη γραφική κωμόπολη του Κιρκιντζέ. Η επόμενη συνάντηση-μετακίνηση των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, Λιθουανίας, Πορτογαλίας, Τουρκίας (συντονίστριας χώρας) και Ελλάδας, θα πραγματοποιηθεί από τις 1 έως τις 5 Ιουνίου 2020 στη Κλαϊπέντα της Λιθουανίας.

Την Τρίτη 26 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη τηλεδιάσκεψη των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+ "Occupy the Future". Οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν τον εαυτό τους και γνώρισαν τους μαθητές των σχολείων της Τουρκίας, της Λιθουανίας και της Πορτογαλίας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν πολύ από την εμπερία αυτή. Τέσσερις μαθητές από το σχολείο μας  θα συναντήσουν μαθητές από τα άλλα σχολεία στο πλαίσιο της πρώτης κινητικότητα που θα γίνει τον Δεκέμβριο στην Τουρκία.

erasmus2H έναρξη του προγράμματος Erasmus+ "Occupy the Future" καθώς και η πρώτη συνάντηση των εταίρων μας από την Τουρκία, Λιθουανία και Πορτογαλία πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη και στο σχολείο μας στο διάστημα από 8-10/10/2019. Πραγματοποιήθηκε τελετή υποδοχής και φύτεμα ελιάς στον κήπο του σχολείου, ως ένδειξη φιλίας και συνεργασίας. Ακολούθησε συνάντηση εργασίας κατά την οποία συζητήθηκαν αναλυτικά όλες οι παράμετροι που αφορούν την εφαρμογή του προγράμματος, όπως αυτή ορίζεται από τις συμβάσεις που έχουν υπογραφεί από τις Εθνικές Μονάδες των χωρών-εταίρων. Δόθηκαν διευκρινίσεις και λύθηκαν απορίες από την συντονίστρια χώρα. Παράλληλα ορίστηκαν οι ημερομηνίες των κινητικοτήτων. Οι εταίροι μας ξεναγήθηκαν στην πόλη και ενθουσιάστηκαν από τις ομορφιές της και την φιλοξενία μας.

Η επόμενη συνάντηση θα είναι στο Αϊδίνι της Τουρκίας τον προσεχή Δεκέμβριο όπου 2 εκπαιδευτικοί και 4 μαθητές-μαθήτριες θα παρακολουθήσουν εργαστήρια που αφορούν το επάγγελμα του Data Scientist.

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 2332
Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 2284