Εβδομαδιαίο πρόγραμμα εκγύμνασης - Erasmus+ 2018-2020

Στo πλαίσιo του προγράμματος Erasmus+  με τίτλο «Σοφία και Υγεία ο μεγαλύτερος πλούτος», οι μαθητές του Γ2 και της ΣΤ΄ Τάξης παρουσίασαν με την καθοδήγηση της γυμνάστριας του σχολείου μας κα. Σοφίας Παναγούλη, ένα ενδεικτικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα εκγύμνασης.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ένα διαφορετικό θέμα για κάθε μέρα της εβδομάδας. Σκοπός του, εκτός από τους επιμέρους κινητικούς και βιολογικούς στόχους,  είναι να υιοθετήσουν οι μαθητές θετική στάση στη καθημερινή φυσική δραστηριότητα και να αντιληφθούν τη σημασία της και τις ωφέλιμες επιπτώσεις στην υγεία τους έτσι ώστε να αποκτήσουν ανάλογη συμπεριφορά και στη διάρκεια της ενήλικης ζωής τους.

Το εβδομαδιαίο αυτό πρόγραμμα εκγύμνασης θα παρουσιαστεί κατά την επίσκεψη αντιπροσωπείας μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας στο Benicarló της Ισπανίας, κατά τη δεύτερη συνάντηση, με τις αντιπροσωπείες των υπολοίπων χωρών που συμμετέχουν στο Erasmus.

TA NEA ΜΑΣ

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 402