finallogo

Η μέρα αυτή ήταν αφιερωμένη στην ησυχία και την ηρεμία. Το κουδούνι δεν χτύπησε  και τα παιδιά προσπάθησαν να μην φωνάζουν, ούτε να τσακώνονται. Κατά την διάρκεια του διαλείμματος έπαιζε χαλαρωτική μουσική από τα μεγάφωνα στην αυλή. Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξαν όλοι ήταν ότι η ζωή μας είναι πολύ πιο ωραία χωρίς θόρυβο.

foni2

Ως επαγγελματίες της φωνής οι εκπαιδευτικοί αντιμετωπίζουν συχνά προβλήματα. Τρόπους σωστής διαχείρισης και προστασίας αυτής ήρθε να προτείνει ο ΩΡΛ ιατρός κ. Μιχάλης Πρεπόνης, υπεύθυνος του Ιατρείου Φωνής του Γ. Ν. Παπανικολάου, σε ένα πολύ χρήσιμο σεμινάριο που παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί από σχολεία της περιοχής μας.

84897155 2446854452296440 1012741103574581248 n

Eπειτα από πρόσκληση της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου κ. Κοστελίδου, πραγματοποιήθηκε στην Κοζάνη επιμορφωτική συνάντηση για τους εκπαιδευτικούς της  2ης Eκπαιδευτικής  Kοινότητας, με θέμα « Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ - Συμπράξεις σχολείων-Από την αίτηση στην ολοκλήρωση». Η Διευθύντρια και η υπεύθυνη επικοινωνίας και συντονίστρια των προγραμμάτων του σχολείου μας, ενημέρωσαν τους ενδιαφερόμενους για την απαιτούμενη διαδικασία και παρουσίασαν τα προγράμματα Erasmus που υλοποιούνται στο σχολείο μας, τονίζοντας τη μεγάλη ωφέλεια όλων.

{gallery preview_width=400 preview_height=400}etos2019-2020/Synanthsh-kozanis{/gallery}

tapping1

Την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας βιωματικό σεμινάριο με θέμα "Τεχνικές συναισθηματικής αποφόρτισης και χαλάρωσης" γνωστές ως Emotional Freedom Techniques. Οι τεχνικές αυτές περιλαμβάνουν απαλά χτυπηματάκια με τα ακροδάχτυλα σε διάφορα σημεία του σώματος με στόχο την εξισορρόπηση της ενέργειας και τη μείωση του σωματικού και συναισθηματικού πόνου.

Το σεμινάριο εντάσσεται στις δράσεις του Προγράμματος Erasmus+ «Σοφία και Υγεία, ο μεγαλύτερος πλούτος» και πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου. Διοργανώθηκεσε συνεργασία με την συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου κα. Ιωαννίδου Ειρήνη και τον υπεύθυνο Αγωγής Υγείας ΠΕ Δυτικής Μακεδονίας κ. Χάλιο Ηλία. Η επιμόρφωση έγινε απο την κα Κούτρα Μαρίνα εκπαιδευτικό ΠΕ70 και την κα Φιλιπποπούλου Κων/να εκπαιδευτικό ΠΕ87.

Στο σχολείο μας από τις 20-1-2020 έως τις 24-1-2020 διοργανώσαμε την εβδομάδα «υγιεινού δεκατιανού» σε συνεργασία με τους γονείς και το κυλικείο τους σχολείου. Το πρόγραμμα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς σχεδόν το σύνολο των μαθητών συμμετείχε ενεργά καταναλώνοντας είδη από την προτεινόμενη λίστα. Πρώτα σε ποσοστά κατανάλωσης ήρθαν τα κουλούρια, τα φρούτα, τα σάντουιτς με κασέρι και γαλοπούλα, το γιαούρτι με μέλι και οι μπάρες δημητριακών. Ακολούθησαν οι φέτες/ σάντουιτς με μέλι και ταχίνι, σπανακόπιτες και τυρόπιτες και πιο σπάνια σπιτικά κέικ. Ελάχιστοι ήταν οι μαθητές που κατανάλωσαν τρόφιμα εκτός της προτεινόμενης λίστας. Ήταν μάλιστα τόσο επιτυχημένη η προσπάθεια, που συμμετείχαν οικειοθελώς και τα παιδιά του συστεγαζόμενου σχολείου. Για όλους μας ήταν πραγματικά ένα πολύ επιτυχημένο εγχείρημα, το οποίο μας έδωσε την ώθηση και να επιμείνουμε στα θέματα της υγιεινής διατροφής αλλά και να το επαναλάβουμε στο μέλλον.

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 676
Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 645