Απολογισμός προγράμματος εβδομάδας υγιεινού δεκατιανού

Στο σχολείο μας από τις 20-1-2020 έως τις 24-1-2020 διοργανώσαμε την εβδομάδα «υγιεινού δεκατιανού» σε συνεργασία με τους γονείς και το κυλικείο τους σχολείου. Το πρόγραμμα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς σχεδόν το σύνολο των μαθητών συμμετείχε ενεργά καταναλώνοντας είδη από την προτεινόμενη λίστα. Πρώτα σε ποσοστά κατανάλωσης ήρθαν τα κουλούρια, τα φρούτα, τα σάντουιτς με κασέρι και γαλοπούλα, το γιαούρτι με μέλι και οι μπάρες δημητριακών. Ακολούθησαν οι φέτες/ σάντουιτς με μέλι και ταχίνι, σπανακόπιτες και τυρόπιτες και πιο σπάνια σπιτικά κέικ. Ελάχιστοι ήταν οι μαθητές που κατανάλωσαν τρόφιμα εκτός της προτεινόμενης λίστας. Ήταν μάλιστα τόσο επιτυχημένη η προσπάθεια, που συμμετείχαν οικειοθελώς και τα παιδιά του συστεγαζόμενου σχολείου. Για όλους μας ήταν πραγματικά ένα πολύ επιτυχημένο εγχείρημα, το οποίο μας έδωσε την ώθηση και να επιμείνουμε στα θέματα της υγιεινής διατροφής αλλά και να το επαναλάβουμε στο μέλλον.

TA NEA ΜΑΣ

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 403