Ομιλία με θέμα "γρήγορες δίαιτες-ενεργειακά ποτά-τηλεοπτικά μοντέλα νέων-ισορροπημένη διατροφή"

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+  «Wisdom and Health The Greatest Wealth» πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας ομιλία ειδικού διατροφής με θέμα  "Επικινδυνα πειράματα - γρήγορες δίαιτες, ενεργειακά ποτά, γλυκά καύσης λίπους, κοινωνικά μέσα και τηλεοπτικά μοντέλα νέων, ισορροπημένη διατροφή". Ο διατροφολόγος  ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων Δ, Ε, Στ για τις παγίδες και τους κινδύνους που κρύβονται στις γρήγορες δίαιτες και τα ενεργειακά ποτά, για τα λάθος πρότυπα μόδας που παρουσιάζονται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, καθώς και για την ισορροπημένη διατροφή που θα πρέπει να ακολουθούν ειδικά στην περίοδο της εφηβείας. Οι μαθητές – μαθήτριες  ενημερώθηκαν για τις αλήθειες και τους μύθους που συνοδεύουν το συγκεκριμένο θέμα, απαντήθηκαν ερωτήσεις και απορίες τους και προτάθηκαν απλές και υγιεινές συνήθειες που μπορούν να ακολουθούν τα παιδιά αυτής της ηλικίας σε ένα ισορροπημένο πλαίσιο διατροφής.

Τον ευχαριστούμε για τις πολύτιμες συμβουλές και τις πληροφορίες που μας έδωσε.

TA NEA ΜΑΣ

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 401