Συμμετοχή στο πρόγραμμα "Μικροί συγγραφείς" της ΕΡΤ

Created on Tuesday, 30 May 2017
Written by Administrator

Συγχαρητήρια στη μαθήτρια της Ε' τάξης του σχολείου μας Μπεχτσή Μαρία για τη συμμετοχή της στο εκπαιδευτικό project «Μικροί συγγραφείς» της ΕΡΤ. Το project «Μικροί συγγραφείς» ζητούσε από παιδιά 6 εώς 17 ετών  να δώσουν το δικό τους τέλος σε μια από τις 4 ημιτελείς ιστορίες που έγραψαν οι συγγραφείς Κάρμεν Ρουγγέρη, Χριστίνα Κουλουμπή, Βαγγέλης Ηλιόπουλος και Κώστας Στοφόρου.   Η μαθήτρια του σχολείου μας έδωσε τη δική της εκδοχή στην ιστορία του Κώστα Στοφόρου "Το μυστήριο του πασχαλινού αυγού". Δείτε στo site http://mikroisyggrafeis.ert.gr/bechtsi-maria-tou-konstantinou-11-eton/ την ιστορία της.  Η μαθήτρια μας ήταν ανάμεσα στα 20 παιδιά που επιλέγηκαν μετά από ηλεκτρονική κλήρωση για να παραλάβουν βιβλία γνωστών εκδοτικών οίκων.

9o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Created on Wednesday, 26 April 2017
Written by Administrator

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εργασίες του 9ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής που πραγματοποιείται στο Συνεδριακό Κέντρο "Ν. οικονόμου"στο ΝΟΗΣΙΣ από 25 έως 28 Απριλίου. Η εργασία πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Ε1 τάξης Καζίκο Δημήτριο και Προβατίδη Κωνσταντίνο υπό την καθοδήγηση της δασκάλας της Πληροφορικής κα. Τσομπαχίδου Ελισσάβετ. To θέμα της εργασίας αφορούσε το ηλιακό σύστημα και αναπτύχθηκε στο Προγραμματιστικό Περιβάλλον Scratch. Οι μαθητές παρουσίασαν την εργασία τους στην Κεντρική Σκηνή του Συνεδριακού Κέντρου και έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Συγχαρήτηρια στα παιδιά!!!

noesis 2017