Sunday, January 22, 2023 Super User 3Δημοτικό-Σχολείο 1427

6η Κινητικότητα του Προγράμματος Erasmus+ "nEuro Nesting 3.0" - Αλκανίζ Ισπανίας

alcaniz2 a

Το σχολείο μας συμμετείχε στην 6 η διεθνή συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «nEURO NESTING3.0» που έλαβε χώρα στο Αλκανίθ της Ισπανίας από τις 23- 27 Μαΐου 2023 μαζί με τις αντιπροσωπείες της Πορτογαλίας και της Ρουμανίας. Μετά την πανηγυρική υποδοχή στο χώρο του CEIP Bilingue Juan Palmeiro από τη Δ/ντρια του Σχολείου τον Δήμαρχο της πόλης του Αλκανίθ και τον αντιδήμαρχο παιδείας του ομώνυμου δήμου, το προσωπικό και τους μαθητές του σχολείου, ακολούθησαν επισκέψεις στις τάξεις τους σχολείου από τους εκπαιδευτικούς των ομάδων.
Οι μαθητές των ξένων αποστολών ενσωματώθηκαν στις ομάδες μαθητών κι έπαιρναν μέρος στις διάφορες δράσεις. Οι εκπαιδευτικοί και μαθητές είχαν ετοιμάσει πολλές και ποικίλες δραστηριότητες εμπλέκοντας όλο το φάσμα των μαθησιακών αντικειμένων: μαθηματική σκέψη, παραγωγή γραπτού λόγου, τεχνολογίας, φυσικής, μουσικοχορευτικών
δραστηριοτήτων και εικαστικών. ‘Ολες οι δράσεις είχαν θέμα τη ζωή των πουλιών, (εμφάνιση, γνωρίσματα , ποικιλία) τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν στην εποχή μας από διάφορους παράγοντες, τα μεταναστευτικά είδη πουλιών της περιοχής και της Ισπανίας γενικότερα. Κατά τη διάρκεια του διαλλείματος τα παιδιά μαζί με τους γυμναστές
και δασκάλους του σχολείου ασκήθηκαν στο άθλημα του Softball.
Το μεσημέρι της ίδιας ημέρα ακολούθησε επίσκεψη των ομάδων στη γειτνιάζουσα λίμνη La Estancia όπου και παρατέθηκε γεύμα. Στη συνέχεια του προγράμματος ειδικός περιβαλλοντολόγος μας μίλησε για τον βιότοπο της λίμνης, τα είδη των πουλιών που φωλιάζουν εκεί, τα μεταναστευτικά πουλιά που επιλέγουν την περιοχή για να ξεχειμωνιάσουν ή σαν στάση στο μακρινό τους ταξίδι. Ακούσαμε και παρατηρήσαμε μερικά από τα είδη των πουλιών της περιοχής.
Κατά τη δεύτερη ημέρα της επίσκεψής μας, είχαν προγραμματιστεί δράσεις στο Δέλτα του ποταμού Έβρου. Επισκεφτήκαμε το τεράστιο Δέλτα του ποταμού με τα απέραντα ρυζοχώραφά του και τις λιμνοθάλασσές του και μείναμε εκστατικοί μπροστά στο πλήθος και την ποικιλία των πουλιών που έχουν κάνει τις φωλιές τους στο μέρος εκείνο. Μέσα από το λεωφορείο και από το παρατηρητήριο είδαμε σμήνη πουλιών και οικογένειες με τα μικρά τους να ζουν αρμονικά σε ένα πλήρως προστατευμένο περιβάλλον. Στην πολύ καλά οργανωμένη περιοχή του Δέλτα του ποταμού και των λιμνοθάλασσών του μπορεί κάποιος να κάνει πολλές δραστηριότητες (βαρκάδα, ποδηλασία, περίπατο, πικ νικ) απολαμβάνοντας το υπέροχο περιβάλλον. Δυστυχώς λόγω του πολύ βροχερού και άστατου καιρού η δραστηρίοτητά μας με καγιάκ ακυρώθηκε στερώντας μας αυτή τη χαρά. Φεύγοντας από τη περιοχή κατευθυνθήκαμε προς την ιστορική οχυρή πόλη της Morella, μια παλιά ελληνική αποικία, με κατάλοιπα και της ρωμαϊκής εποχής και τώρα μια υπέροχα διατηρημένη μεσαιωνική πόλη, που δεσπόζει στην περιοχή. Η περιοχή είναι επίσης διάσημη για τα απολιθώματα οστών δεινοσαύρων που έχουν βρεθεί εκεί και διαθέτει και αντίστοιχο μουσείο. Το βράδυ της ίδιας ημέρας παρατέθηκε αποχαιρετιστήριο δείπνο με όλους τους συμμετέχοντες και ανταλλαγή δώρων.
Την Τρίτη και τελευταία μέρα της επίσκεψής μας, παρόλο τον ιδιαίτερα άστατο καιρό, κατευθυνθήκαμε προς κοντινή περιοχή για να επισκεφτούμε το Mas de Bunyol, ένα παρατηρητήριο και χώρο ενημέρωσης για τα είδη γυπών στην επαρχία Teruel Της Ισπανίας. Κάθε ημέρα περίπου 300 γύπες ταΐζονται και φροντίζονται από το προσωπικό της
εγκατάστασης. Λόγω βροχής και χαμηλής νέφωσης υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να μην κατέβουν τα πουλιά για να φάνε μα ευτυχώς ο καιρός έφτιαξε για λίγη ώρα και ταμεγαλοπρεπή πουλιά έκαναν την εμφάνισή τους, έφαγαν και περίμεναν πολύ κοντά στο παρατηρητήριο να στεγνώσουν τα φτερά τους για να πετάξουν. Οι γύπες της περιοχής ταξιδεύουν σε αρκετές άλλες περιοχές όπως και άλλοι γύπες έρχονται από αρκετά μακριά για να τραφούν, διανύοντας τεράστιες αποστάσεις. ¨Ήταν μια μοναδική εμπειρία για όλους μας που θα μας μείνει αξέχαστη.
Το μεσημέρι της ίδιας ημέρας έφτασε η ώρα του αποχαιρετισμού. Εκπαιδευτικοί και μαθητές αποχαιρετίσαμε τους οικοδεσπότες μας με μεγάλη συγκίνηση και την υπόσχεση πως θα ξαναβρεθούμε είτε στην επόμενη συνάντηση είτε σε κάποιο άλλο ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Γιατί τα προγράμματα Erasmus είναι αυτά που ανοίγουν τις πόρτες όχι μόνο
στη γνώση αλλά και στη σφυρηλάτηση ισχυρών δεσμών ανάμεσα στους λαούς.

Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 2344
Thursday, April 15, 2021 Super User Uncategorised 2293