Sunday, January 22, 2023 Super User 3Δημοτικό-Σχολείο 1459

Περιβαλλοντική ημέρα - Εκδρομή στον Χορτιάτη

Η εκδρομή μας ξεκίνησε με την επίσκεψη στο μοναστήρι της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος που είναι λίγο έξω από το χωριό του Χορτιάτη. Εκεί μας υποδέχθηκε η ηγουμένη Χριστοδούλη και οι 11 μοναχές. Αφού μας μίλησαν για την ιστορία της Μονής, ασπαστήκαμε την εικόνα της Παναγίας και ως δείγμα της φιλοξενίας τους, μας κέρασαν πρωινό!

Ο επόμενος προορισμός μας ήταν το προσκοπικό κέντρο στο δάσος του Χορτιάτη. Μέσα σ΄ αυτόν τον πανέμορφο χώρο όλοι γίναμε μια μεγάλη παρέα δίχως να μας χωρίζουν ηλικίες και ιδιότητες. Περπατήσαμε σε ανήλιαγα στενά αλλά και μεγαλύτερα μονοπάτια, μαζέψαμε κάστανα, αναζητήσαμε βελανίδια και κουκουνάρια, παρατηρήσαμε εντυπωσιακά μοβ κυκλάμινα και τεράστια μανιτάρια κι όταν κουραστήκαμε, στρώσαμε στη γη κι απολαύσαμε τα φαγητά μας.

Ήταν μια αξέχαστη εκδρομή, το μεγαλύτερο όφελος όμως ήταν τούτο: αν σέβεσαι το περιβάλλον που ζεις, αυτό στο ανταποδίδει στο πολλαπλάσιο.

mon1

mon2